Энтеровирусная инфекция

Энтеровирустық инфекциялар ( ЭЕМ) - жеңіл қызба күйлерінен ауыр менингитке дейінгі клиникалық көріністердің алуан түрлілігімен сипатталатын энтеровирустармен тудыратын жіті аурулар тобы.

Энтеровирустар сыртқы ортада тұрақты және ұзақ уақыт бойы сарқынды суларда, жүзу бассейндерінде, ашық су айдындарында, тұрмыстық заттарда, тамақ өнімдерінде (сүт, жеміс, көкөніс) сақталуы мүмкін. Вирус жылыту, қайнату кезінде тез өледі.

ЭВИ аурудың тез таралуымен сипатталады.

Инфекцияның ықтимал берілу жолдары: ауа-тамшы, контактілі-тұрмыстық, тағамдық және сулы.

Серозды вирустық менингит энтеровирустық инфекцияның ең типтік және ауыр түрі болып табылады.

Инфекция көзі ауру және вирус таратушылар, соның ішінде симптомсыз формамен ауыратын науқастар болып табылады.

Ауру жіті, дене температурасының 39-40 градусқа дейін көтерілуінен басталады. Қатты бас ауруы, бастың айналуы, құсу, кейде іштің, арқаның ауыруы, тырысу синдромы, жиі ауыз жұтқыншақ, жоғарғы тыныс алу жолдары жағынан катаральды көріністер пайда болады. Осындай шағымдар пайда болған кезде науқасты шұғыл оқшаулау қажет, өйткені ол жұқтырудың көзі болып табылады, айналасындағылар үшін және дәрігерге бару керек.

Берудің ықтимал жолдарын ескере отырып, жеке алдын алу шаралары жеке гигиена ережелерін сақтау, ауыз су режимін сақтау (қайнатылған су, бөтелкедегі су), пайдаланылатын жемістерді, көкөністерді мұқият өңдеу және кейіннен қайнаған сумен шаю арқылы жасалуы тиіс.

Көпшілік іс-шараларға, көп адамдар бар орындарға (қоғамдық көлік, кинотеатрлар және т.б.) барудан аулақ болу керек. Тұрғын үй-жайларды күніне кемінде 2 рет ылғалды жинау, үй-жайларды желдету ұсынылады.

Бірде-бір жағдайда баланың аурудың кез келген көріністерімен ұйымдастырылған балалар ұжымына (мектеп, мектепке дейінгі балалар мекемелеріне) баруына жол бермеу. Аурудың алғашқы белгілері кезінде дереу медициналық көмекке жүгіну керек, өзін-өзі емдеуге болмайды!

Жаңартылған күні: 14.01.2020 11:01
Құрылған күні: 14.01.2020 23:26