"Баланың дұрыс сөйлеу тыныс алуын қалай дамыту керек. Тыныс алу гимнастикасы»

Оның физикалық және интеллектуалдық дамуы баланың дұрыс тыныс алуына немесе болмауына байланысты. Өкінішке орай, ата-аналар әрдайым тыныс алудың бұзылуына мән бермейді. Бұл ішінара түсінікті: олар баланың жалпы жағдайында онша байқалмайды.
Бірақ тіпті мұрынмен тыныс алудың "дұрыс жұмыс істемеуі" бүкіл денеге зиянды әсер етеді. Шынында да, бала минутына 20-дан астам тыныс алады және дем шығарады! Бұл ауаның бәрі "кіру қақпасы"-мұрын арқылы кедергісіз өтуі керек. Мұнда ол тазаланады, қызады, ылғалдандырылады және денеге қажет болады.
Ауыз арқылы тыныс алу неге зиянды? Біріншіден, өкпеге ауа аз түседі, тек жоғарғы бөліктер жұмыс істейді, яғни дене аз оттегін алады. Екіншіден, дауыс, айтылым, жалпы сөйлеу өзгереді. Бала мұрнын қыса бастайды, монотонды сөйлей бастайды. Сонымен қатар, оған тамақ шайнау қиынға соғады.
Сондықтан балаларда сөйлеу тыныс алуын қалыптастыруға көп көңіл бөлу керек-бұл дыбысты айтуды ғана емес, сонымен бірге бүкіл сөйлеуді дұрыс дамыту үшін негіз ретінде. Дұрыс тыныс алу дененің барлық мүшелері мен жүйелерінің функционалды қызметін жақсартады. Нашар дем алатын адамдар айтады, айқайлайды және ауырады, бірақ дұрыс дем ала алмайтындықтан ән айтады. Тыныс алу жаттығуларын қолдана отырып, дұрыс тыныс алуды үйренуге болады.
Тыныс алу жаттығулары адам ағзасына парадоксалды әсер етеді:
- қанмен қамтамасыз етуде, оның ішінде өкпе тінінде маңызды рөл атқаратын метаболикалық процестерге оң әсер етеді;
- орталық жүйке жүйесі тарапынан ауру барысында бұзылған жүйке реттеулерін қалпына келтіруге ықпал етеді;
- қабыну ауруларының резорбциясына, жергілікті іркіліс құбылыстарын жоюға ықпал етеді;
- жүрек-қантамыр жүйесінің бұзылған функцияларын реттейді, бүкіл қанайналым аппаратын нығайтады;
- ауру процесінде кеудедегі және омыртқадағы әртүрлі деформацияларды түзетеді;
- дененің жалпы қарсылығын, оның тонусын арттырады, науқастың нейропсихикалық жағдайын жақсартады.
Дұрыс тыныс алу, жоғарыда айтылғандай, сөйлеуді дамыту үшін өте маңызды, өйткені тыныс алу жүйесі сөйлеу жүйесінің энергетикалық негізі болып табылады. Тыныс алу дыбысты айтуға, артикуляцияға және дауыстың дамуына әсер етеді. Тыныс алу жаттығулары диафрагматикалық тыныс алуды, сондай-ақ дем шығарудың ұзақтығын, Күшін және дұрыс таралуын дамытуға көмектеседі. Тыныс алу гимнастикасының тұрақты сабақтары ұзартылған, біртіндеп дем шығарумен дұрыс сөйлеу тыныс алуына ықпал етеді, бұл әртүрлі ұзындықтарды айту үшін ауа қорын алуға мүмкіндік береді.
Тыныс алу гимнастикасының жаттығуларын балалармен кез - келген уақытта, кез-келген режим сәттерінде жасауға болады: серуенде, таңертеңгі гимнастика кезінде жаттығуларды физикалық минуттар сияқты қолдануға болады. Өлеңдер жаттығуларды қызықты етуге көмектеседі.
Диафрагматикалық тыныс алуды қалыптастыруға арналған жаттығулар.
"Допты үрлеу" жаттығуы.
Таңдау ыңғайлы жұмысшының дене тұрысы (отырып, түрегеп тұрып, бір қолын қоюға арналған іш, басқа-бүйірінен төменгі бөлігі кеуде. Мұрын арқылы терең тыныс алыңыз (асқазан алға қарай көп шықпайды, ал кеуденің төменгі бөлігі кеңейеді, оны оң немесе сол қолмен басқарады). Ингаляциядан кейін бірден бос, тегіс дем шығару керек (іш және кеуде қуысының төменгі бөлігі бұрынғы позицияны алады).
Міне, біз допты үрлейміз
Ал қолмен тексеріңіз:
Шарик лопнул - выдыхаем,
Біздің бұлшықеттеріміз босаңсытады.
Поэтикалық мәтінді мұғалім айтады, ал балалар қажетті әрекеттерді орындайды.
Жаттығу: "Часики".
Орындықта отырып, аяқтарды иықтың еніне бөліп, қолдарыңызды төмендетіңіз. Сол қолыңызды бүйірге қойып, бастың артына қойыңыз: баяу оңға қарай еңкейіп, оң қолыңызбен сол жағыңызға тигізу оңай - дем алыңыз. Бастапқы позицияға оралу - толық дем шығару (іш тарту, демалу). Сол басқа жолмен.
Тик-так, тик-так,
Сағат осылай жүреді: