Ата-аналарға арналған жадынама "саусақ ойындары не үшін қажет!»

"Саусақ ойындары не үшін қажет" деген сұраққа кез-келген маман оңай жауап бере алады. Бұл қарапайым саусақ жаттығулары сол және оң жарты шардың жұмысын синхрондауға көмектеседі, олардың арасында секіргіш түрін жасайды. Сол жақ жарты шар ойын кезінде ауызша сөйлеуге жауап береді, ал оң жақ қиял мен қиялдың дамуына жауап береді. Егер олардың арасындағы байланыс күшті болса, онда жүйке импульстері жиі және тез өтіп, баланың ойы мен назарын белсендіреді.
Балаларға арналған саусақ ойындары ноу-хау емес. Олардың өмір сүруі ежелгі уақытта әртүрлі халықтар арасында белгілі болған. Мысалы, Қытайда шарлармен жаттығулар өте танымал, олардың айналуы есте сақтау қабілетін жақсартуға, жүрек-тамыр жүйесін нығайтуға және ас қорыту жүйесін жақсартуға көмектеседі. Олар стрессті жеңілдетеді, ептілік пен қолдың күшін дамытады. Жапонияда шарлардың орнына жаңғақ қолданылды, ал Ресейде балаларға "мүйізді ешкі", "қырық Қарға" және "Ладушки"сияқты танымал ойындар үйретілді. Бүгінгі таңда саусақ ойындарының маңыздылығы соншалық, оларды мамандар қабылдады.
Мектеп жасына дейінгі балалардың сөйлеу және интеллектуалды дамуы үшін біз саусақтармен ойындарды сабақтарда да, еркін іс-әрекетте де қолданамыз .Сюжеттік-рөлдік ойындарда "ботқа дайындаймыз", бұршақтарды сұрыптаймыз немесе" шашылған моншақтарды жинаймыз", құрылыс материалы, шілтер және түрлі Мозаика түрлері бар түрлі ойындар және басқалар.
Сөйлеу сүйемелдеуімен объектілерсіз саусақтармен ойындар.
Саусақ ойындары-кез-келген рифма әңгімелерін, саусақтардың көмегімен ертегілерді сахналау, олар ұсақ моториканы дамыту бойынша жұмыстың маңызды бөлігі болып табылады. Бұл ойындар өте эмоционалды, қызықты. Олар сөйлеуді, шығармашылық белсенділікті дамытуға ықпал етеді. "Саусақ ойындары" қоршаған әлемнің шындығын — заттарды, жануарларды, адамдарды, олардың іс-әрекеттерін, табиғи құбылыстарды бейнелейді. Осы ойындар барысында балалар ересектердің қимылдарын қайталай отырып, қол моторикасын белсендіреді. Осылайша, біз ептілікті, өз қозғалыстарымызды басқара білуді, қызметтің бір түріне назар аударуды үйренеміз.

Жаңартылған күні: 11.11.2020 14:33
Құрылған күні: 11.11.2020 14:38