Тақырып бойынша ата-аналарға кеңес беру: "Қазақ халық мәдениетіне баулу арқылы балаларды тәрбиелеу".

"Бұқаралық мәдениеттің" пайда болуының қазіргі жағдайында ұлттық өзін-өзі тануды сақтау, кейде жандандыру, өз халқына, тамырларына жататындығын түсіну, рухани бай тұлғаны тәрбиелеу өзекті, өте өткір проблемаға айналуда.

Егер біз балаларымызда жоғары адамгершілік мәдениетті, мейірімділікті, өзіне, басқа адамдарға деген сүйіспеншілік пен құрметті (гуманизм, толеранттылық) тәрбиелегіміз келсе, онда ғасырлар бойы біздің ата-бабаларымыз жасаған барлық жақсылықтарды жас ұрпаққа қайтаруымыз керек. Үшін балалар білетін және есте, қалай өмір сүргенін, олардың аталары толуда, жоқ "Иванами емес помнящими туыстық".

Біздің балаларымыз тек қазақ мемлекетінің тарихын ғана емес, сонымен қатар ұлттық мәдениеттің дәстүрлерін де жақсы білуі, ұлттық мәдениетті қайта жаңғыртуға белсенді қатысуы, өз Отанын, өз халқын және халық мәдениетімен байланысты барлық нәрсені жақсы көретін тұлға ретінде өзін-өзі танытуы тиіс: балалар қазақтың әдет-ғұрпын, әдет-ғұрпын және шығармашылық еркіндігін алатын қазақ халық билері, немесе ауызша халық фольклоры: санауыштар, өлеңдер , тақпақтар.

Балалардың санасына олардың қазақ халық мәдениетінің тасымалдаушылары болып табылатынын жеткізу, балаларды ұлттық дәстүрлерде тәрбиелеу қажет. Ол үшін қазақ халық мәдениетінің бастауына, бірінші кезекте фольклорға жүгіну қажет. Өйткені фольклордың мазмұны қазақ халқының өмірін, оның ғасырлар елегінен өткен тәжірибесін, рухани әлемін, ата-бабаларымыздың ойлары мен сезімдерін бейнелейді. Қазақ биі, қазақ әні, қазақ музыкасы бала өмірінің бір бөлшегіне айналуға тиіс.

Халықтық мәдениет арқылы баланың рухани-адамгершілік қасиеттері, мәдени мінез-құлық дағдылары дамиды. Жалпыадамзаттық құндылықтар Сұлулық пен жақсылық сезімін тәрбиелеуге үлес қосуы керек.

Қазақ халқының рухани өмірінің бастауын ашатын, оның моральдық, эстетикалық құндылықтарын, көркемдік талғамдарын көрнекі түрде көрсететін және оның тарихының бір бөлігі болып табылатын халық өнерінсіз қазақ мәдениетін елестету мүмкін емес. Халық өнерімен танысу негізінде балалар сұлулықты түсінуге үйренеді, сұлулық стандарттарын үйренеді (ауызша, музыкалық, бейнелеу). Ертегіні тыңдап, жақсылық пен жамандық туралы түсінік алыңыз. Сәндік-қолданбалы өнер туындыларын қарастыра отырып, балалар жарқын көңілді түстерден қуаныш пен ләззат сезінеді. Халықтық ойындар саналы тәртіпті, ерік-жігерді, қиындықтарды жеңуде табандылықты тәрбиелеуге ықпал етеді, балаларды адал және шыншыл болуға үйретеді.

Халық мәдениеті-бұл өткеннен, бүгіннен болашаққа апаратын жол, қайнар көзі таза және мәңгілік. Сондықтан балалардың халық мәдениетін, орыс халық шығармашылығын, халық фольклорын білуі балалардың жүректерінде резонанс тудырады, балалардың эстетикалық дамуына оң әсер етеді, әр баланың шығармашылық қабілеттерін ашады, жалпы рухани мәдениетті қалыптастырады.

Халықтық мәдениеттің құндылықтарымен танысуды ерте жастан бастау керек. Балалардың әсерлері ұмытылмас. Балалар өте сенімді, ашық. Бақытымызға орай, Балалық шақ — бұл ұлттық мәдениеттің қайнар көзіне шынайы шынайы батыру мүмкін болатын уақыт.

Балаларды отбасылық – тұрмыстық дәстүрлерге, әдет-ғұрыптарға, үлкендерді құрметтеу мен қадірлеуге, өзара сыйластық құпиялары мен отбасындағы "лада" дағдыландыру отбасында басталуы тиіс. Баланың басты тәрбиешісі-отбасы.

Халық өнері өз гуманностью, жизнеутверждающей негізі, жарықтығы білім және бояу тудырады балаларда көтеріңкі көңіл-күй. Оларды жұмсақ әзіл-қалжыңдар қызықтырады, бесік жырын тыныштандырады, күлкі, күлкі, көңілді би, музыкалық ойындар тудырады. Мұның бәрі психологиялық жүктемені қамтамасыз етеді. Нәтижесінде мазасыздық, қорқыныш, депрессия пайда болады. Тыныштық, қауіпсіздік сезімі, өзіне деген сенімділік, күш-қуат, қуаныш сезімі пайда болады.

Ежелгі даналық бізге еске салады:"өзінің өткенін білмейтін адам ештеңе білмейді". Балалардың санасына олардың халықтық мәдениеттің тасымалдаушысы екенін жеткізу, балаларды ұлттық дәстүрлерде тәрбиелеу қажет. Өйткені, балаларды ұлттық дәстүрлерде тәрбиелеу балалардың рухани және эстетикалық дамуына оң әсер етеді.

Жаңартылған күні: 24.02.2021 16:13
Құрылған күні: 24.02.2021 16:13