Ата-аналарға кеңес: баладан пұт жасамаңыз.

Басында кішкентай құдайы бар отбасылар қаншалықты жиі кездеседі. Бала мен оның мүдделері барлық бос кеңістікті алатын отбасылар. Әрине, нәресте кезеңі, емшек емізу кезеңі және т.б. ескерілмейді, егер бала объективті себептерге байланысты тәуелсіз бола алмаса және отбасы шынымен де барлық назар мен күшті оның бағытына бағыттаса. Әсіресе, ол қалаулы, көптен күткен, саналы түрде туылған кезде…

Мен үлкен балалар тақырыбын қозғағым келеді. Өсіп келе жатқан балалар, ал ата-аналар оларды ұнатуды жалғастыруда. Балалар керемет манипуляторлар, олар ата-аналардың барлық қыңырлығы мен тілектерін орындауға дайын мінез-құлық үлгісін тез табады. Біреудің бұл айқайы бар, біреудің истерикасы бар, біреу "қайыр сұрайды" және "ызғар"позициясын таңдайды. Тәсілдер әртүрлі-мақсат бір: ата-аналарды баланың бір сәттік тілектері үшін бәрін жасауға мәжбүрлеу.

Бала үшін бәрінен бас тартуға дайын қанша ана бар ?! Бұл, сөзсіз, құрмет пен таңдануға тұрарлық. Ата – аналардың балалардың игілігі үшін жанқиярлығы өте жақсы, бірақ менің ойымша, тәрбие процесінде пропорция сезімі қажет.

Ол жиі қандай да бір қалаған сыйлық (ойыншық, тәттілік, кітап, безделушка және т. б.) алу үшін истериканы ұйымдастырып, "кішкентай Құдай", ол өз мақсатына жеткенде оған мүлдем бей-жай қарамайды деп айтуға бола ма?! ИЯ, алғашқы 5 минутта оның назарын әлі де алуға болады, бірақ содан кейін... ол әдеттегі процеске, рәсімге айналуы мүмкін. Ата-аналар қыңырлығын тыңдағысы келмейді, кейде өздеріне және мүдделеріне нұқсан келтіреді, өйткені "бұл бала".

Немесе "кішкентай Құдай" Анасы дайындаған тамақты жегісі келмейді. Ол қаламайды, үстелге отыра бастайды, айқайлайды, айқайлайды, бұрылады және т. б. аналар жиі не істейді? Олар көндіреді, қасықпен тамақтандырады (біз тәуелсіз тамақтану дағдыларына үйретілген үлкен балалар туралы айтамыз), қалай ынталандыру керектігін ойластырады ("сіз жейсіз, мен сізге кәмпит беремін"), басқа тамақ дайындайды, өйткені әр ананың басында баласын тамақтандыруға деген эволюциялық ниеті бар.

"Кішкентай Құдай" ойыншықтарды тазалағысы келмейді – анасы оны орнына жасайды, содан кейін баланың неге тәуелсіз және жауапсыз болып өсетініне таң қалады. Ол сөздерге бірінші рет жауап бермейді – анасы бұл әрекетті "естімейді, ойнайды және т.б."ақтайды.

Бірақ балалар мұндай туылмайды! Бұл ата-ананың ашық қателіктері, тәрбиенің сәтсіздіктері, егер қаласаңыз, педагогиканың қателіктері. Балалар өсіп, дамып, рұқсат етілген нәрсенің шекарасын анықтайды. Егер мұндай мінез-құлық алғаш рет тоқтатылса, онда балалар түсінікті болады, ал ата-аналар кейінірек зардап шекпейді. Тәрбие-бұл өзара процесс. Балалар ата-аналарын ауыстырады, бірақ ата-аналар балаларды тәрбиелейді, бұл олардың қасиетті миссиясы!

Бастапқыда сіз балаға "Жоқ" деп айтуды үйренуіңіз керек. Әрине, әрдайым емес, бірақ болашақта мұндай мінез-құлықтың алдын алу үшін қажет. Бала бұл сөздің мағынасын түсінуі керек, оның барлық тілектері орындалмайтынын түсінуі керек, тіпті "ауыр артиллерия"- айқайлау, көз жас және т. б.

Егер сіз балаға оның жазаланғанын айтсаңыз (ол серуендеуге бармайды, мультфильмді көрмейді, сіз онымен сөйлеспейсіз және т.б.), онда дәйекті болыңыз – жазалаңыз, іштей шыдап, өзіңізді мадақтаңыз. Әйтпесе, бала үшін жазаның барлық мағынасы жоғалады, өйткені анасы бір қолымен ұрады, ал екіншісі басына ұрады. "Сіз мені ренжіттіңіз, жазаланасыз" деген сөздер бос дыбысқа айналады, ал бала не істесе де, бәрі кешіріліп, рұқсат етілетінін түсінеді. Ал, үлкеюіне қарай, бұл тек усугубится.

Егер сіз өзіңіздің балаңыздың өз бетінше бір нәрсе жасауы керек деп шешсеңіз ( ойыншықтарды алып тастаңыз, кітаптарды бүктеңіз және т.б.), онда оны қатты түсіндіріңіз және ешқандай жағдайда оны өзіңіз жасамаңыз. Қажет болса да, серуендеп, ойыншық тауларын байқамаңыз.

Бала сіз оған бармағаныңызды түсінуі керек. Сіз өзіңіздің сөздеріңіз бен әрекеттеріңізде байсалды және дәйекті екенсіз. Сіз балаға үлгі боласыз! Сіз оның нұсқаулықсыз!

Жаңартылған күні: 12.03.2021 13:38
Құрылған күні: 12.03.2021 13:38