Профилактика гриппа и ОРВИ

Маусымаралық кезеңде, көшеде жылы болып көрінген кезде табиғат адам ағзасымен зұлым әзіл ойнай алады. Оның ықпалына иммунитеті әлсіз адамдар бірінші болып түседі. Бірінші кезекте бұл біздің балаларға қатысты.

Тұмау індеті өзінің асқыну шыңында болмаса да, шашта қалу керек. Вирусты ауруды жұқтыру қаупі әлі де өте жоғары.

Балаңызды суыққа немесе вирусты аурудан қауіпсіздендіре аламыз.

Бірінші кезекте ағза ішкі жағынан вирустың шабуылына дайындалуы керек. Көктемде балалардың көпшілігі авитаминозбен ауырады, иммунитет әлсірейді, сондықтан ағзадағы витаминдер қорын толықтыру қажет.

Дәріханадан витаминдер кешенін сатып алуға болады және міндетті түрде тағам рационына көп көкөністер мен жемістерді қосуға болады. Эпидемияның ең қызған кезінде балаға интерферон кіретін суық тию ауруларының алдын алу үшін вирусқа қарсы препараттар беруге болады.

Баланы тұмаудан және суықтан қорғаудың тағы бір тиімді тәсілі - вакцинациялау. Заманауи импорттық вакциналар өте сапалы және құрамында зиянды компоненттер жоқ. Бірақ алдын ала егу керек, өйткені тұмауға қарсы иммунитет вакцинациядан кейін 2-3 аптада ғана қалыптасады. Егу алдында педиатр-дәрігермен кеңесіңіз, себебі балада аллергиялық реакция пайда болуы мүмкін.

Сыртқы жағынан баланы тұмаудан бірнеше жолмен қорғауға болады. Ең бастысы-жеке гигиена ережелерін сақтау. Бала көшеден үйге кіріп, қолын сабынмен жууы керек. Қоғамдық көлікте жүргеннен кейін немесе мектеп дәретханасына барғаннан кейін қолдарын сүртіп алатын әрқашан ылғалды бактерицидті сулықтар болуы керек.

Далаға шығар алдында мұрын қуысын оксолин жақпасымен майлаңыз. Бұл жақпа құрамына вирустармен байланыста болған кезде оны бұғаттайтын және ағзаның жасушаларына енуіне кедергі келтіретін компоненттер кіреді. Оксолинді жақпа тек суық тию вирустарының ғана емес, герпес вирусының таралуына кедергі жасайды.

Өте кішкентай балаларды вирусты індет кезінде ересектермен қарым-қатынастан қорғау керек, адамдар көп және қоғамдық орындарға шықпауға тырысыңыз. Егер отбасының бір мүшесі ауырып қалса, науқас үшін жеке бөлме-оқшаулағыш бөлмесін бөліңіз және оған басқалардың кіруін шектеңіз. Бөлмені жиі желдетіңіз.

Суық тию мен тұмаудың алдын алудың халықтық әдістері туралы да ұмытпау керек. Олардың тиімділігі ғылыми дәлелденбеген болса да, бірақ уақытпен тексерілген.

1. Итмұрын шайы. Құрғақ итмұрын жидектері кез келген дәріханада сатылады. Жидектерді ерітіп, қайнаған су құйып, 30 минут қайнатыңыз. Мұндай сусын күні бойы шайдың орнына қолдануға болады. Итмұрын вирустық аурулармен күресуге көмектесетін С витаминіне өте бай.

2. Сарымсақ моншақтары. Сарымсақ-тұмаудың алдын алу үшін тамаша құрал. Бірақ барлық балалар оны жақсы көрмейді,өйткені бала үшін оның дәмі жоқ. Сондықтан сарымсақ тазаланған бөліктерінен моншақтар жасауға болады. Бала сарымсақ буымен дем алып, өзіңізді вирустың ағзаға енуінен қорғайды.

3. Лимон, зімбір тамыры мен балдан суықтың алдын алу үшін халықтық құрал жасай аласыз. Барлық компоненттер тең бөліктерде алынады. Лимон және зімбір тамыры ботқаның пайда болғанға дейін мұқият ыдырайды, содан кейін бал қосылады. Жас ағзаға күніне бір шай қасық жеткілікті болады. Тек осындай дәрі-дәрмекті үш жасқа толған балаларға беруге болады.

Жаңартылған күні: 11.01.2020 19:43
Құрылған күні: 14.01.2020 23:33