"Балаларды үйде жалғыз қалдырмаңыз"

Барлық ата-аналардың басты міндеті - балалардың денсаулығы және олардың қауіпсіздігі. Егер статистикаға жүгінетін болсақ, Қазақстандағы әрбір жиырмасыншы өрт балалардың отпен ойнауынан немесе абайсыздығынан болады. Барлық кішкентай балалар отқа деген қызығушылықты арттырады, оның ықтимал қауіптілігін толық түсінбейді, оларды табиғаттың осы кереметіне шақырады.

Біз бәріміз-мұғалімдер мен ата-аналар балаларымыздың қауіпсіздігі мен денсаулығын қамтамасыз етуіміз керек. Қауіпсіздік дегеніміз-өрт кезінде өзін дұрыс ұстай білу, білімді іс жүзінде қолдану, тек алған білімдерінің жиынтығы ғана емес. Іс жүзінде балаларға қауіпсіздікті үйрету өте қиын міндет екені белгілі болды. Тек бір баланың ғана емес, жалпы адамзаттың ауқымында да. Мыңдаған жылдар бойы адамдар өрттер мен олардың зардаптарынан зардап шегуде, тыйым салу және жазалау сипатындағы түрлі шаралар қабылдануда - бірақ өрттердің алдын алу үшін оңтайлы сөздер таба алмайды.

Өрт қауіпсіздігін өмір бойы үйрету керек, ал оны мүмкіндігінше ертерек бастау керек екені белгілі болды. Ол үшін балаларға жалпы қабылданған қауіпсіз мінез-құлық нормаларынан қажетті білім мөлшерін беру керек. Сондай-ақ, белгілі бір жағдайда саналы түрде әрекет етуге үйрету, мектеп жасына дейінгі балаларға өрт кезінде қарапайым мінез-құлық дағдыларын игеруге көмектесу. Мектеп жасына дейінгі балаларда Тәуелсіздік пен жауапкершілікті дамыту.

Ересектердің міндеті-баланы әртүрлі қиын, кейде қауіпті өмірлік жағдайлармен кездесуге дайындау. Мектепке дейінгі жастан бастап баланы өрт кезінде дұрыс мінез-құлыққа үйрету керек. Өз балаңызбен өрт қауіпсіздігі ережелері туралы үнемі сөйлесу:

- Бала сіріңке ойыншық емес екенін түсінуі маңызды, ал от - қызық емес, оның өрт туралы, ауыр апат туралы әсер алуы үшін.

- Балаларға тұрмыстық техника мен газ плитасын пайдалану ережелерін үйрету қажет.

- ТЖС (тез тұтанатын сұйықтық) қауіптілігі туралы айтып беріңіз.

- Балаға өрт болған жағдайда өзін-өзі ұстау ережелерін үйретіңіз. Балалар өрт сөндіру күзетінің мекен-жайы мен телефонын білуі керек. Балаларға өрт кезінде үйден бірдеңе шығаруға тырысудың қажеті жоқ екенін және заттарды құтқарудың қажеті жоқ екенін түсіндіріңіз. Балалар бір тапсырмаға назар аударуы керек-үйден зиянсыз шығу.

- Егер балалар Құлыпталған пәтерлерде немесе бөлмелерде қалса, өте қауіпті. Өрт болған жағдайда олар отпен жабылған үй-жайдан сыртқа шыға алмайды.

- Сіріңкелер мен оттықтарды балаға қолжетімді жерде қалдырмаңыз.

- Балаңызға отшашуды өз бетінше бастауға рұқсат бермеңіз.

- Баланы пештің оттығына жалғыз қарауға, газ және электр аспаптарын өз бетінше пайдалануға қалдырмаңыз.

- Балаңызға от жағу, терек мамығы мен құрғақ шөпті жағу қаупі туралы айтыңыз.

- Балалардың тентектігі бұзақылыққа айналатын жағдайлар сирек емес. Өрт болған жағдайда, егер жақын жерде ересектер болмаса, балалар келесідей әрекет етуі керек:

- Өртті тапқаннан кейін, 01 телефонына қоңырау шалыңыз, тегі, мекен-жайы, не және қайда жанып жатқаны туралы хабарлаңыз.

- Көршілерге өрт туралы ескерту, егер қажет болса, олар балаға өрт сөндірушілерді шақыруға көмектеседі.

- Сіз төсек астында, шкафта, ваннаның астында жасыра алмайсыз, бірақ пәтерден қашуға тырысыңыз.

- Бала білуі керек: түтін оттан әлдеқайда қауіпті. Түтінді бөлмеде-мұрын мен ауызды дымқыл шүберекпен жабыңыз, еденге жатып, сыртқа қарай жүріңіз - түтіннің түбінде аз болады.

- Өрт сөндірушілердің келуін күту, сабырлық сақтау.

- Өрт сөндірушілер келгенде, олардың барлық нұсқауларын орындаңыз.

Қауіпсіздік ережелерін елемеңіз! Оларды балалармен бірге үйренуді бастаңыз. Әр күн қауіпсіз болсын!

Жаңартылған күні: 12.01.2021 12:44
Құрылған күні: 12.01.2021 12:44