Өрт қауіпсіздігі бойынша тақырыптық сабақ.

06.04.2024

Мектеп жасына дейінгі балалардың өрт қауіпсіздігінің негізгі ережелерін білмеуі – балалар кінәлі болып қалатын өрттердің негізгі себептерінің бірі.
Біздің "Балдәурен" шағын орталығымызда өрт қауіпсіздігі ережелері туралы білімді тарату және дәріптеу бойынша үнемі жұмыстар жүргізілуде. Өйткені, от-қорқынышты күш, оны жеңу үшін сізге белгілі бір білім мен дағдылар қажет. Балаларды қауіп-қатерге бағдарлауға үйрету-ересектердің маңызды міндеті.
Осыған байланысты әр түрлі жастағы топта тақырыптар бойынша әңгімелер өткізілді:
- "Үйде және көшеде өрт қауіпсіздігі ережелері" – "Абайлаңыз-Электр құралдары" - "бұл сіріңке кішкентай" - "өрт сөндірушілердің еңбегі"
Оның барысында балалар өрт шығуы мүмкін заттармен (сіріңкелер, оттықтар) танысты. Отпен ойнау қандай зиян тигізетіні туралы көп нәрсе білді.
Балаларға "көмір қалай ұсталды"ертегісі оқылды
Балалар талқылауға белсенді қатысып, батырлар үшін алаңдады.
Қауіпсіздік бұрышында балалар суреттермен стенд жасады, онда балалар оларды қарастырды, белгілі бір жағдайларды талқылады.
Біз өнімді қызметпен айналыстық: балаларға өрт сөндіру машинасының бояу беттері ұсынылды, онда балалар өздерінің шығармашылық қабілеттерін дұрыс бояуда көрсете алды .
Өрт эстафетасына қатысты, оның барысында балалардың өрт жағдайындағы мінез-құлық туралы түсініктері кеңейтілді және бекітілді; балалардың дене шынықтыру деңгейін жетілдірді; Достық, ұйымшылдық, ұжымшылдық сезімін, жеңуге және жанашырлыққа деген ұмтылысты тәрбиеледі.
Балаларға арналған ұлттық қазақ ойындары күні.
"Балдәурен" шағын орталығының педагогтары балаларды қазақ халқының ұлттық ойындарымен таныстыруды жалғастыруда.
Мақсаты: балаларды ұлттық ойындарға қызығушылық танытуға шақыру. Туған өлкенің құрметіне мақтанышына тәрбиелеу.
29.03.әр түрлі жастағы топта тәрбиеші ұлттық ойындар туралы әңгімелесті. Олардың мағынасы, пайда болу тарихы туралы. Ойындар жастардың бойында күш, ептілік пен төзімділіктің дамуына ықпал етті.
Педагог "Қыз-қуу" (қызды қуып жету), "орам", ақ суек сияқты ұлттық ойындармен таныстырды",
Балалар ұлттық ойындарға қатысуға ниет білдірді ! Топта олар қазақтың жаңа ұлттық ойындарының дағдыларын үлкен желыласпен игерді.
Сабақ қорытындысы: қазақ халқының ұлттық ойындары біздің ата-бабаларымыздың үлкен маңызына ие болды. Ойындар ептілік пен төзімділікті дамытты.